piątek, 20 grudnia 2013

Ozdoby na Boże Narodzenie

W salonie czeka już prawie ubrana żywa choinka  i przygotowania do świat w trakcie.

Ubieranie drzewka , jako symbol Bożego Narodzenia pojawiło się w Alzacji w XVI w., a w Polsce za pośrednictwem protestanckich Niemiec, w XVIIIw. Sama nazwa - choinka - to staropolska nazwa świąt przeniesiona na drzewko. Pozostał jednak trwały związek między choinką - bożonarodzeniowym drzewkiem, a obchodzeniem Bożego Narodzenia, którego nie wyobrażamy sobie bez choinki w domu.Boże Narodzenie to wspaniałe święto można pobyć z rodziną , porozmawiać i zjeść pyszne potrawy. To również czas pięknych dekoracji. Uwielbiam wszystkie świąteczne ozdoby.Ozdoby, które wieszamy na choince mają swoja symbolikę
Ozdoby w kształcie gwiazd były odwołaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, która miała być błogosławieństwem dla rodziny i wyznaczać właściwą drogę. Papierowy łańcuch oznacza węża kuszącego Ewę i jest symbolem grzechu, a elementy słomiane nawiązują do ubogiej stajenki. Ważne jest też światło, czyli lampki choinkowe, odwołujące się do Światłości Świata, czyli narodzonego właśnie Chrystusa. Współcześnie popularne bombki są produkowane od 1847 r.
Sama bardzo lubię robić ozdoby na choinkę.W tym roku skusiłam się na zrobienie "modnej " w tym roku materiałowej bombki.


 Lubię też ozdoby ustawiać w różnych częściach domu więc zawsze dekoruję ladę, która dzieli salon od kuchni.W tym roku na ladzie zawitał pierniczkowy bałwanek:

A obok słoiczki : lampionik i prezent z Dom za ko ńcem świata śliczne szydełkowe muchomorki w słoiku:


Do świąt już tylko 4 dni czas wszystko przygotować i cieszyć się niezwykłą atmosferą .


                                                    WESOŁYCH ŚWIĄT!!


2 komentarze:

  1. O, jak miło, że jesteś :) i jest nowy post! Nie wiedziałam, że łancuchy symbolizują kusiciela, no to ładne sobie ozdoby wieszamy ;))). Ciekawe informacje! Dobrego wieczoru!

    OdpowiedzUsuń
  2. śliczne grzybki! Pozdrawiam serdecznie. Wesołych Świat!

    OdpowiedzUsuń