niedziela, 31 sierpnia 2014

Muzeum Harrego Pottera pod Londynem – każdy fan musi to zobaczyć !

Pod Londynem w miejscowości Watford znajduje się wspaniałe muzeum Harrego Pottera.
Muzeum powstało w wytwórni filmów Warner Bros, gdzie kręcono wszystkie części filmu Harrego Potera. Dla tych którzy czytali książkę i oglądali film będzie to na pewno fascynująca przygoda zobaczyć jak kręcono film „ od kuchni.” Do muzeum można się w łatwy sposób  dostać z Londynu. Należy dotrzeć najpierw na stację Euston metrem i tam przesiąść się w kolej do Watford Junction.W Watford Junction kursuje specjalny 2 piętrowy autobus, który zawozi nas bezpośrednio pod Wytwórni filmów. Autobus kosztuje 2 Funty w obydwie strony od osoby.


Na miejscu jednak nie ma możliwości zakupienia biletów do atrakcji należy to zrobić przed przyjazdem na stronie internetowej -www.wbstudiotour.co.uk

Po opłaceniu biletu( 30 funtów za osobę dorosłą, 28 dziecko) otrzymujemy voucher który wymieniamy przy okienku bezpośrednio już w muzeum. Przy wsiadaniu do autobusy należy też pokazać ten voucher. Każde dziecko dostaje też specjalny paszport w którym można zbierać pieczątki w każdej części muzeum.

Przed wejściem do muzeum znajdują się modele szachów, które brały udział w rozgrywce w 1 części filmu.. Gdy wchodzimy do środka możemy zobaczyć odciski dłoni głównych 3 bohaterów filmu-Harrego, Rona i Hermiony. W holu natomiast witają nas zdjęcia przedstawiające sceny z filmu.

 Po lewej stronie mamy bar w którym możemy coś przekąsić, natomiast po prawej sklepik, w którym można zakupić wspaniałe „Potterowe” gadżety. W dziale słodyczy znajdziemy słynne pastylki różnych smaków, w dziale odzieży możemy kupić  Hogwartowe szaty, a nawet tiarę przydziału- czapkę która po nałożeniu na głowę przyszłego adepta przydziela do odpowiedniego domu. 
Dostępne są wszelkiego rodzaju pluszaki- sowy, trójgłowy pies, smoki a nawet pająki. Można sobie kupić nimbusa 2000- latającą miotłę, czarodziejską gazetę ale najlepszą furrorę robią różdżki.

Są bardzo dobrze wykonane i realistyczne. Można wybrać różdżkę ulubionej postaci lub nawet samego Voldemorta.

Zwiedzanie wytwórni odbywa się co pół godziny, rezerwując bilet przez internet należy wybrać datę i godzinę, która będzie wolna. Najlepiej rezerwować bilety z wyprzedzeniem gdyż muzeum cieszy się sporym zainteresowaniem i szczególnie w weekendy może zabraknąć wolnych godzin.

Czekając w kolejce na wejście do wytwórni z lewej strony widzimy słynną skrytkę pod schodami w której spał Harry Potter gdy mieszkał u Dursleyów.


Wchodzimy najpierw do korytarza w którym przewodnik opowiada jak to się stało że zaczęli kręcić film o Harrym Poterze. Z dwóch stron pomieszczenia włączają się ekrany na których wyświetlane są wypowiedzi producentów filmu i osobami związanymi z powstaniem filmu. Opowiadają jak zachwycili się książką i jak zapragnęli odtworzyć ją na ekranie .Następnie przechodzimy do sali kinowej. Siadamy wygodnie i przewodnik żartuje:
–A teraz obejrzymy wszystkie 7 części..

Oczywiście oglądamy 7 części ale w formie reklamowego spotu. Opowiadają o nich aktorzy, którzy grali Harrego, Rona i Hermionę. Stoją na tle wielkich drzwi- wejścia do Hogwartu. Opowiadają że praca przy filmie była dla nich wspaniałą przygodą, spędzili tu dużo wspaniałych chwili, nawet obchodzili urodziny .Następnie po ok. 15 minutowym wprowadzeniu w filmowy świat Harry Ron i Hermiona żegnają się i zapraszają do przygody wychodząc przez wielkie Hogwartowe drzwi. I nagle ekran się unosi w górę i odsłania dokładnie te same drzwi w których przed chwilą zniknęli bohaterowie! Wspaniały efekt ! Drzwi są wielkie i piękne , wspaniale rzeźbione i oświetlone. Przewodnik otwiera je i zaprasza do sali głównej Hogwartu.

 
Sala jest piękna, klimatycznie oświetlona. A wszystko tak rzeczywiste. Sztućce na stołach mają ornamenty, stoją też tam kielichy a  dzbanki do picia zakończone są złotym pyszczkiem świnki Na  ścianach płoną pochodnie
.
 

Po zachwycie salą główną kolejny zachwyt. Idziemy zwiedzać kolejną salę pełna wspaniałych przedmiotów użytych w filmie. Jest brama do Hogwartu  Są elementy wystroju sali w trakcie balu.

 Są pyszne słodkości które w filmie występują wiele razy Są nawet białe myszki z białej czekolady 

Odtworzono tez całe pomieszczenia – sypialnie chłopców, dom Weasleyów, chatka Hagrida ale najlepsze jest biuro Dumbledora .

W środku wszystko jest prawdziwe -myślodlewnia i zbiór myśli które poruszają się w małych szklanych pojemniczkach....Jest też  różowy gabinet  Umbridge z kocimi talerzami .Można dowiedzieć się jak bohaterowie latali na miotle. Siadali na tym urządzeniu 


 i kręcono scenę. Później dokładano obraz komputerowo. Wspaniały efekt . 2 duże ekrany pokazują jak to robiono.

Jest też pełno małych elementów jak puchary, horkrukcy, kryształowe czary, sterty książek...


Są też elementy magiiJ W sali eliksirów w kociołku mikstura sama się miesza przez okręcające się mieszadełko, a w chacie Weasleyów nóż sam kroi marchewkę a druty same dziergają sweterek...

W muzeum nie ma ograniczonego czasu i można zwiedzać , podziwiać i fotografować do woli.

Następnie przechodzimy do kolejnych atrakcji .Są  to duże rekwizyty takie jak piętrowy autobus- Błędny rycerz, chatka Potterów czy latające auto którym Ron i Harry w 2 części przybyli do Hogwartu 

.Następne pomieszczenie jeszcze bardziej fascynujące- sala pełna stworów i potworów. Są głowy goblinów., bazyliszka, są dementorzy, morskie stwory, wilkołaki a nawet gryząca książka i krzycząca Mandragora.


 Gryząca książka naprawdę kłapie zębami gdy naciśniemy przycisk który ją uruchamia. 
Wszystko jest elektronicznie podłączone i dzięki temu Mangragora wyskakuje z donicy i krzyczy, a wczesna postać Voldemorta oddycha....
                                   Natomiast Hardodziób wygląda jak żywy:Po spotkaniu z różnymi stworami wkraczamy do kolejnego pomieszczenia a tam ulica Pokątna jak prawdziwa! Można przechadzać się po niej zaglądając  do sklepów, których wystawy są niesamowite .Są słodkości, sprzęt dla czarodziejów, sklep z różdżkami Olivandera i sklep ze śmiesznymi rzeczami braci Weasleyów. Na ulicy panuje lekki półmrok który dodaje magicznego  klimatu.
Następna sala pokazuje w jaki sposób projektowano obiekty występujące w filmie. Widać ogrom pracy i liczba 7 tysięcy osób pracujących przy powstaniu filmu też jest zaskakująca.

Najpierw rysowano i szkicowano obiekty a następnie robiono małe wersje z kartonu.
 Jest chatka Hagrida, chata Wesleyów, magiczna wierzba i elementy Hogwart a w końcu sam Hogwart w wersji miniaturowej. Przechodząc do następnej sali widzimy „prawdziwy” Hogwart.

Jest piękny, realistyczny ustawiony na wzgórzu Wieże są wyższe od człowieka, wyglądają jak prawdziwie. Zamek otoczony jest barierkami można go obejść w koło i podziwiać z każdej strony .Na specjalnych monitorach ustawionych w alejkach można zobaczyć jak makieta powstawała. 40 dni zajęło  ekipie zbudowanie Hogwartu. Wycieczka kończy się znów sklepiku, gdzie można nabyć pamiątki i jeszcze raz nacieszyć oko magicznymi gadżetami.

Odwiedzając Londyn warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie tego ciekawego muzeum nawet jeśli nie szalejemy za przygodami małego czarodzieja a czasy dzieciństwa mamy już za sobą.. Natomiast dla fanów to prawdziwa gratka. Przypominają mi się dwie sytuacje. Jedziemy pociągiem  i patrzymy na której stacji musimy wysiąść. Miga mi przed oczami młody  chłopak-Japończyk z narysowanym na czole znakiem błyskawicy- charakterystyczną blizną dla Harrego Pottera.. Wysiadamy na peronie i już wiem dokąd iść! Za tym chłopakiem bo on na pewno tez jedzie do muzeum Harrego Pottera.
 Druga sytuacja to gdy czekamy już na autobus powrotny z muzeum właśnie nadjeżdża piętrus z turystami rządnymi wrażeń.Wybiegają z niego 3 młode dziewczyny wiek ok. 15 lat . Biegną w kierunku muzeum piszcząc i skacząc do góry!  To dopiero radość gdy spełniają się marzenia!!

10 komentarzy:

 1. Opisałaś to fantastycznie. Postaram się następnym pobytem zahaczyć o to miejsce . :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam <3
  Kocham Harry'ego Pottera <3

  OdpowiedzUsuń
 4. W O W !!! Uwielbiam Harrego Pottera i muszę tam pojechać z przyjaciółką!

  OdpowiedzUsuń
 5. A u nas właśnie w planach, mamy w domu małego prawdziwego fana Harry'ego Pottera i obmyślamy plan wiosennej wyprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wooooo :o muszę tam pojechać :c
  SLYTHERIN FOREVER♥♥
  Always all this time? ALWAYS ♥
  SEVERUS MY KING

  OdpowiedzUsuń
 7. Ile trwa takie zwiedzanie? I czy wiesz może, czy przy odbiór biletu (ID przez telefon) trzeba długo stać?

  OdpowiedzUsuń