piątek, 3 maja 2013

Soutache (Sutasz ) historia

Dziś trochę o mojej ostatniej pasji-Sutaszu.Technika znana była już w starożytnych Chinach, ale głównie do wykańczania brzegów ubrań, ozdabiania mundurów i strojów ludowych.
Wersję sutaszu jako biżuterii zawdzięczamy izraelskiej projektantce biżuterii Dori Csengeri.
Na jej oficjalnej stronie można zobaczyć tą piękną biżuterię - http://www.doricsengeri.com/
Biżuterię tworzy się zszywając ze sobą nićmi bądź żyłką cienkie paski sutaszu wplatając w nie kaboszony ( obłe kamienie z płaskim dnem aby móc je przykleić do podkładu) i różnego rodzaju koraliki.
Możliwości kształtu i wielkości wydają się nieograniczone, szczególnie że nawet przy dużych pracach biżuteria jest dość lekka w noszeniu.


Sam sznurek sutaszowy nie jest drogi, a koszt biżuterii głównie zależy od użytych w niej kamieni.
Długo zastanawiałam się nad tą techniką, gdyż wszędzie czytałam, że jest ona bardzo pracochłonna i dla cierpliwych. U mnie z cierpliwością i czasem różnie bywa ale postanowiłam spróbować. I bardzo mi się to spodobało..Zachęcam wszystkich którzy myślą, że jest to trudna technika aby zrobili sobie na początek coś małego np. wisiorek.lub broszkę.
Naprawdę warto bo w trakcie pracy okazuje się, że wcale to trudne nie jest. Potrafisz przyszyć guzik? Poradzisz sobie z sutaszem. Poświęcisz tylko trochę więcej czasu. No i z każdą kolejną praca będzie lepiej.

Ja uczyłam się z tych internetowych kursów na stonie  sklepu  Bazar Dekoracji:
http://www.bazardekoracji.pl/Jak-zrobic-bizuterie-z-Sutaszu-cinfo-pol-63.html


2 komentarze:

  1. Sutasz to najciekawsza forma biżuterii jak dla mnie i wiem, że nie jest trudna, ale jak ten przysłowiowy guzik szyje się prze pół roku to może nie być lekko. Urocze kolczyki i piękna pasja.

    OdpowiedzUsuń